در مراسم راه‌اندازی کلینیک تخصصی گیاهپزشکی؛ کوچکی‌نژاد: منتظر راه‌اندازی مرکز هسته‌ای کشاورزی در گیلان هستیم

۱۹ آبان ۱۳۹۹ | ۱۶:۲۷ کد : ۷۳۴۵ اخبار تصویری اخبار روابط عمومی
تعداد بازدید:۱۰۹
در مراسم راه‌اندازی کلینیک تخصصی گیاهپزشکی؛ کوچکی‌نژاد: منتظر راه‌اندازی مرکز هسته‌ای کشاورزی در گیلان هستیم

 

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان انرژی اتمی اعلام آمادگی کرده که در حوزه کشاورزی استان گیلان فعالیت‌هایی داشته باشد و مرکز هسته‌ای کشاورزی راه‌اندازی کند؛ بنابراین انتظار داریم که این موضوع مورد پیگیری جدی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری آنا، جبار کوچکی‌نژاد در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان و سازمان نظام مهندسی با دانشگاه آزاد اسلامی گیلان و راه‌اندازی رسمی کلینیک گیاه‌پزشکی این دانشگاه اظهار کرد: موضوع تقویت ارتباط دانشگاه با بخش صنعت همواره حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت پس از انقلاب یکی از موضوعات جدی کشور بود؛ اما تا امروز این ارتباط به‌درستی برقرار نشد، تأکید کرد: متأسفانه زمان زیادی از دست دادیم؛ اما این حلقه ارتباطی بین دانشگاه و صنعت تقویت نشد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی راه‌اندازی رسمی کلینیک گیاه‌پزشکی دانشگاه آزاد گیلان با همکاری جهاد کشاورزی و نظام مهندسی استان را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: بخش کشاورزی امروز با گشایش این کلینیک در کنار دانشگاه قرار گرفته و این مجموعه را به‌بهره‌برداری می‌رساند.

دانشگاه آزاد باید بحث درآمد خود را خارج از شهریه دانشجویی حل کند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصاد دانشگاه‌های آزاد در کشور افزود: ۱۰۰درصد اقتصاد این دانشگاه وابسته به شهریه دانشجویی است، از طرفی با مسئله کاهش دانشجو نیز مواجه هستیم و میزان دریافتی کارمندان و هیئت علمی دانشگاه‌های دولتی با دانشگاه‌های آزاد متفاوت است؛ بنابراین دانشگاه آزاد باید بحث درآمد خود را خارج از شهریه دانشجویی حل کند.

کوچکی‌نژاد توضیح داد: دولت مصوبه‌ای داشت مبنی‌بر اینکه کل مراکز آموزشی عالی وابسته به دستگاه‌های دولتی باید تعطیل شود، به‌عنوان مثال یک اداره یا حتی اداره محیط‌زیست نیازی نیست که هرکدام یک دانشگاه داشته باشند و این مصوبه شورای عالی و اداری موجب شد که این مراکز آموزشی وابسته به نهادهای دولتی تعطیل و یک فضای جدیدی برای دانشگاه آزاد ایجاد شود.

وی با اشاره به امتیاز برخورداری از واحدهای بین‌الملل در دانشگاه پیام‌ نور عنوان کرد: یکی از مصوبات هیئت امنا این بود که هر دانشجوی دولتی که در هر شهرستانی قبول می‌شود برای این دانشجو رقمی در بودجه تعیین می‌شود و این دانشجو در هر جای کشور که مشغول تحصیل باشد، می‌تواند از آن بودجه استفاده کند؛ اما بارها شده که بودجه در دانشگاه‌ها موجود است اما به‌نحوی از دانشجویان پول می‌گیرند.

گیلان در حوزه کشاورزی دارای ظرفیت‌های متعددی است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به ضرورت شفاف‌سازی در حوزه کشاورزی اشاره و اضافه کرد: مجلس نیز وظیفه دارد که در این بخش بیشتر ورود کند، از طرفی گیلان در حوزه کشاورزی دارای ظرفیت‌های متعددی است از این رو سازمان انرژی اتمی هم اعلام آمادگی کرده که در حوزه کشاورزی در گیلان فعالیت‌هایی داشته باشد و یک مرکز راه‌اندازی کند.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان با بیان اینکه با راه‌اندازی مرکز هسته‌ای کشاورزی در گیلان، دانشجویان و استادان گیلانی می‌توانند از این فضا استفاده کنند، خاطرنشان کرد: اعتبار لازم برای راه‌اندازی این مرکز در اختیار سازمان انرژی اتمی قرار گرفته و انتظار داریم که این موضوع مورد پیگیری جدی قرار گیرد.

راه‌اندازی شهرک کشاورزی در گیلان

کوچکی‌نژاد از راه‌اندازی شهرک کشاورزی در گیلان خبر داد و یادآور شد: حدود ۳ هزار هکتار زمین در کنار دانشگاه آزاد قرار دارد که می‌تواند به شهرک کشاورزی تبدیل شود که به‌نفع دانشگاه و استان خواهد بود و در این راستا ۱۰ هزار مهندس کشاورزی می‌توانند در این شهرک‌های کشاورزی فعالیت داشته باشند.