دکتر طهرانچی در جلسه بررسی بودجه استان‌های دانشگاه: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی یک برنامه دقیق مبتنی بر آموزش مجازی برای سال آینده داشته باشند

۱۴ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۶:۲۴ کد : ۶۶۷۷ اخبار تصویری اخبار روابط عمومی
تعداد بازدید:۱۹۱
دکتر طهرانچی در جلسه بررسی بودجه استان‌های دانشگاه: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی یک برنامه دقیق مبتنی بر آموزش مجازی برای سال آینده داشته باشند

 

- تنظیم بودجه واحدها باید عملیاتی باشد

- لزوم کسب درآمدهای پژوهشی از سامانه پژوهشیار

دکتر طهرانچی در جلسه بررسی بودجه استان‌های دانشگاه: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی یک برنامه دقیق مبتنی بر آموزش مجازی برای سال آینده داشته باشند/ تنظیم بودجه واحدها باید عملیاتی باشد/ لزوم کسب درآمدهای پژوهشی از سامانه پژوهشیار

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: تنظیم بودجه واحدهای دانشگاه باید به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی پیش برود و بتواند واحدها را در شرایط سخت اقتصادی کشور به خوبی راهبری کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین روز از جلسات بررسی بودجه سال مالی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز برگزار شد، با تبریک عید سعید غدیرخم، گفت: خدا را شاکریم که با این عید بزرگ، نعمت ولایت را بر ما ارزانی داشت و با این نعمت، دین را برای انسان‌ها کامل کرد.

وی با تأکید بر اینکه تنظیم بودجه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید به سمت یک بودجه‌ریزی عملیاتی پیش برود، اظهار داشت: تنظیم بودجه باید واقعی باشد و بتواند در شرایط سخت اقتصادی کشور، به خوبی واحدها را راهبری کند. اگر یک سیستم نتواند برنامه‌ریزی دقیقی در حوزه بودجه‌ریزی انجام دهد، به پیشرفت نخواهد رسید.

بودجه‌ریزی سال مالی آینده به دلیل شیوع ویروس کرونا متفاوت‌تر از سال گذشته خواهد بود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مسئله بودجه‌ریزی برای سال مالی آینده به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، متفاوت‌تر از سال گذشته خواهد بود، گفت: به تبع شیوع ویروس کرونا، فضای دانشگاه‌ها به فضای جدیدی تبدیل شده است. این تغییر فضا نیازمند برنامه‌ریزی متفاوت برای مسئله بودجه است و رؤسای واحدها باید در این زمینه دقت کافی داشته باشند.

وی ادامه داد: در این شرایط بسیاری از درآمدهای دانشگاه حذف شده و باید برای درآمدهای جدید منطبق بر شرایط پیش ‌آمده، تدبیر لازم صورت گیرد. همچنین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید امسال برنامه جدی برای اداره فضای دانشگاه در این شرایط داشته باشند.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه امسال دومین دوره‌ای است که بودجه و سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی براساس سال تحصیلی برنامه‌ریزی خواهد شد، تصریح کرد: سال مالی مبتنی بر سال تحصیلی، این امکان را به ما می‌دهد که بتوانیم یک ارزیابی دقیق‌تر داشته باشیم. در این شرایط، پیش‌بینی‌ها دقیق‌تر خواهد شد و مجموعه می‌تواند شفاف‌تر و با برنامه و واقعی‌‌تر حرکت کند.

وی با بیان اینکه سال گذشته سند آمایش علوم پزشکی به واحدها و استان‌های دانشگاه ابلاغ شد، افزود: واحدها باید در جلسات بررسی بودجه، گزارش کامل و جامعی از فعالیت‌های خود براساس سند آمایش علوم پزشکی ارائه کنند. همچنین واحدها باید در این جلسات، گزارش دقیقی از رفتار جمعیت دانشجویی، شناسایی آسیب‌ها، برنامه‌ریزی برای افزایش دانشجو و درآمدهای غیر شهریه‌ای، گزارش عملکرد سال گذشته، نوع هزینه‌کرد فعالیت‌های علمی، هزینه‌های مربوط به خدمات و ارائه طرح‌های اقتصادی براساس اصول و برنامه‌ریزی دقیق بودجه برای سال آینده ارائه دهند.

واحدها باید یک برنامه دقیق مبتنی بر آموزش مجازی برای سال آینده داشته باشند

دکتر طهرانچی همچنین تأکید کرد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید یک برنامه دقیق مبتنی بر آموزش مجازی برای سال آینده داشته باشند، چرا که در شرایط فعلی لزوم حضور در فضای مجازی کاملاً مشخص است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امسال باید در حوزه دانش بنیان جهش صورت گیرد، گفت: واحدها باید در این زمینه درآمدهای دانش بنیان برای خود ایجاد کنند. واحدها با برنامه‌ریزی، سراهای نوآوری را به مرحله ثمردهی برسانند. همچنین واحدها باید در زمینه توجه به رویکردهای فرهنگی بسیار فعال عمل کرده و به صورت دقیق و مؤثر برای مسائل فرهنگی واحدها برنامه‌ریزی داشته باشند.

لزوم کسب درآمدهای پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از سامانه پژوهشیار

وی خاطرنشان کرد: نکته مهمی که واحدها باید به آن توجه داشته باشند و از اصول دانشگاه آزاد اسلامی است، سامانه پژوهشیار است. در این سامانه، داده‌های مربوط به هر استان تولید می‌شود و از آنجا که یکی از بحث‌های تجاری‌سازی علم، تجاری‌سازی داده‌هاست، واحدها می‌توانند براساس این داده‌ها و از طریق پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری مرتبط با استان، به درآمد پژوهشی دست یابند. در واقع درصد بالایی از درآمدهای پژوهشی واحدها باید از سامانه پژوهشیار باشد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ابراز امیدواری کرد با تعامل و برنامه ریزی لازم، بودجه واحدهای دانشگاه در ۱۰ روز آینده تعیین شده و در هیأت‌های امنای استانی و در نهایت در هیأت امنای مرکزی به تصویب برسد.

دکتر طهرانچی در پایان با تأکید بر اینکه عمل به قوانین و اصول حاکم بر دانشگاه آزاد اسلامی، اولویت اصلی ما در این مجموعه است، گفت: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید چابک حرکت کرده و با یک اقتصاد پایا و پویا در جهت ارتقای کارآمدی و کیفیت دوره‌های آموزشی و در راستای ارتقای علمی و سرآمدی و پاسخگو بودن دانشگاه آزاد اسلامی حرکت کنند.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت

کانال های رسمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت را دنبال کنید

پیام رسان سروش   iau_rasht@  
پیام رسان ایتا    iau_rasht117@

پیام رسان تلگرام   iaurasht117@

 


( ۱ )