دکتر ملک پور در کارگاه آموزشی قرآن و شکوفایی حیات عقلانی تمدن اسلامی در واحد رشت : تساهل و تسامح قرآن در قبال باورها ،فرهنگ ها و عقاید مختلف شاه کلید فهم تمدن اسلامی است

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۹ کد : ۵۳۶۵ اخبار دانشگاه اخبار تصویری اخبار روابط عمومی
تعداد بازدید:۶۴۱
دکتر ملک پور در کارگاه آموزشی قرآن و شکوفایی حیات عقلانی تمدن اسلامی در واحد رشت : تساهل و تسامح قرآن در قبال باورها ،فرهنگ ها و عقاید مختلف شاه کلید فهم تمدن اسلامی است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت دکتر ملک پور در کارگاه آموزشی قرآن و شکوفایی حیات عقلانی تمدن اسلامی که صبح امروز در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و در حضور جمعی از استادان و دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد برگزار شده بود در خصوص قرآن عنوان کرد:متاسفانه امروزه کتاب مقدس قرآن با وجود فراوانی و کمیت با معضل  فراموشی مواجه است.

وی با اشاره به اینکه از قرن چهارم به بعد  تمدن اسلامی  رشد کرد،افزود: بین کتاب مقدس قرآن و کتاب های دیگر از لحاظ تاریخی و ادبیاتی و فرهنگی تفاوت های فاحشی وجود دارد. به گونه ای قرآن علمش جهان شمول  و در تمام زمینه های علمی غنی است.

ملک پور بیان داشت: قرآن مرامنامه زندگی مسلمانان است و همه پیشوایان دینی ما رسالت خود را آموزش قرآن و تعلیم آن می دانستند و نقش های دیگری که متصور بر آن  است را فرع برشمردند.

وی افزود : قرآن در دو قلمرو بینش و روش بر کشورهای مختلف دنیا تأثیر گذاربوده است  به گونه ای که بت پرستی و هوا پرستی را تقبیح کرد و به جای آن یگانه پرستی و توحید را اشاعه داد.

ملک پور قرآن را مشوق  دانش اندوزی دانست و اظهار کرد:در هیچ کتابی به اندازه قرآن به دانش اندوزی ترغیب نشده است و از لحاظ کمی و کیفی از همه کتاب ها سرآمد تر است به گونه ای  که گاه فضیلت  عالمان را بالا می برد و گاه آنها را در ردیف پیامبران قرار می دهد و گاه شهادت آنها را در ردیف شهادت پیامبران می داند.

ملک پور تساهل و تسامح در قبال باورها ،فرهنگ ها و عقاید و اقوام مختلف را شاه کلید فهم تمدن اسلامی دانست و بیان داشت:تساهل و تسامح قرآن یک نوع بینش عظیم قرآنی به شمار می آید به گونه ای که در زمینه های بحث های نظری و استدلالی و حتی خود آیات قرآن و سیره رسول و کافران و منافقان با تساهل و تسامح برخورد می کرد.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت

پیام رسان سروش   iau_rasht@     
پیام رسان ایتا    iau_rasht117@

 


( ۱ )