در نمایشگاه کتاب تهران: رونمایی از کتاب "پرده پرده تا وصال" با مقدمه ی از عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۴ کد : ۴۱۳۱ اخبار آموزشی، پژوهشی و فرهنگی
تعداد بازدید:۹۱۹
در نمایشگاه کتاب تهران: رونمایی از کتاب "پرده پرده تا وصال" با مقدمه ی از عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت


به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، از کتاب "پرده پرده تا وصال" (شرح جامع اصطلاحات و مشکلات کشف المحجوب هجویری) به تالیف  دکتر هاجر خادم و دکتر رضا اقدامی، با مقدمه ی دکتر اکرم رحمانی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی شد .
در حاشیه برگزار ی نمایشگاه کتاب تهران، دکتر رضا اقدامی  یکی از مولفین کتاب "پرده پرده تا وصال" در خصوص این کتاب و وجه تسمیه آن، بیان کرد: «آن چه که مانع وصال معشوق ازلی است، حجاب های متنوع است که هجویری در کتاب «کشف المحجوب» همان طور که از نامش بر می آید، انواع حجاب ها را معرفی کرده و مدعی ارایه ی راهکار برای کنار زدن این پرده ها بوده است. بنابراین سالک با کنار زدن هر پرده به وصال نزدیک تر می شود و نام این کتاب  «پرده پرده تا وصال » نامگذاری شد تا  به قول هجویری "نام، ناطق باشد بر آنچه اندر کتاب است".»


وی همچنین روش شرح و استفاده از منابع و مراجع لغوی و فرهنگ و کتب عرفانی در تالیف کتاب "پرده پرده تا وصال" را توضیح داد و گفت: « در این کتاب در حد وسع، به رفع هر مشکل لغوی و اصطلاحی و شرح متن، در پاورقی همان صفحه پرداخته‌ شده است و روش کار به این ترتیب بود که در نگارش این کتاب ابتدا سطر به سطر متن کتاب کشف المحجوب خوانده شد و سپس به واژگان دشوار و جملات قابل تأمل آن پرداخته شد و هر جا لزوم شرح و توضیح را ضروری یافتیم بدان پرداخته و آن را در پاورقی آورده‌ایم.»
اقدامی  سیستم های پیشرفته ی الکترونیکی را بسیار موثر در روند تالیف کتاب  "پرده پرده تا وصال " خواند و افزود:« در مراحل تدوین این کتاب در حد امکان از دستگاه ها، نرم افزار ها و ابزار الکترونیکیِ روز بهره برده تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف کاغذ، استفاده از سیستم های الکترونیکی باعث تسریع روند شرح گردد. »
دکتر هاجر خادم مولف دیگر کتاب پرده پرده تا وصال با بیان اینکه این کتاب، یک کتاب عرفانی است اما به غیر از رشته های دانشگاهی مرتبط، فواید دیگری برای این کتاب مفروض است، گفت:«شاید یکی از دلایل گرایش جوانان به عرفان های نو ظهور را بتوان عدم معرفی صحیح عرفان اسلامی اصیل و ریشه دار در ادبیات کهن بر شمرد
وی خاطر نشان کرد: « عرفان، دین را به زیبایی بیان می‌کند. عرفان و تصوف نگاه هنری به دین است. خداشناسی در مذهب و زبان تکفیری ها به‌صورت خشک و شکننده است و بسیاری را از خود دور می‌کند ولی وقتی وارد حوزه عرفان می‌شویم، شریعت با طریقت به‌صورت توأمان انسان را به سوی معبود می‌کشاند.»


خادم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در بازدید از نمایشگاه کتاب، فرمودند: « "بهترین کتابها، کتابی است که انسان را به سمت خداوند و ارزش‌های والا و انقلابی هدایت کند"  و کتاب "پرده پرده تا وصال"مسیر وصال حق تعالی را می پوید. نام کتاب "کشف‌المحجوب" به معنای برداشتن حجاب‌های مابین انسان و خدا است و "پرده پرده تا وصال" هم کنار زدن پرده‌ها و موانع رسیدن به حق و فنای فی ‌الله است.»
این مؤلف در پایان با تشکر از همکاری دکتر اکرم رحمانی تصریح کرد:« جا دارد از  استاد بزرگوارم که در  انجام عمل ویراستاری دقیق و موشکافانه و افزودن مقدمه بر این کتاب تشکر و قدردانی نمایم. البته حمایت های مشفقانه ی ایشان در به ثمر رسیدن کار، بسیار ارزنده و ستودنی بوده است و ما را تا همیشه ی روزگار مدیون خویش ساخته اند. همچنین این کتاب ناقابل را به محضر پر برکت مقام معظم رهبری دامه برکاته تقدیم می کنیم و از ایشان طلب دعای خیر داریم.»


( ۱ )